Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Uludağ’ın zirvesinde düzenlediği Astrofest 2018,  muhteşem bir finalle son buldu.  3 gün boyunca Perseid meteor yağmuru ile takımyıldızları ve gezegenlerin gözlemlendiği etkinlikte gökyüzü tutkunları bilime doydu.

Bursa-  Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (Bursa BTM) prestij etkinliklerinden Astrofest 2018,  dopdolu içeriği ve alanında uzman ünlü isimlerin katılımıyla bilimsel bir şölene döndü. Aklı gece gündüz bilimde olan gökyüzü tutkunlarını Uludağ’ın zirvesinde buluşturan etkinlikte uzay ve astronomiye dair ne varsa konuşuldu. Etkinliğe,  yurt içi ve yurt dışından 500’ün üzerinde katılım olurken, astronomi severler bilime doydu.

Zirvede meteor yağmuru

3-4-5 Ağustos tarihlerinde Uludağ’ın zirvesinde gerçekleştirilen Astrofest 2018’e katılanlar, gündüzleri atölye, konferans ve doğa yürüyüşleriyle zirvede bilimin keyfini çıkardı, geceleri de alana kurulan teleskoplarla gökcisimlerini inceledi. Perseid gök taşı yağmuruna tanıklık eden astronomi tutkunları, takımyıldızları  ve gezegenleri de gözlemleme fırsatı yakaladı. Astronomiseverler, merak ettiği sorulara yanıt bulurken sabahın ilk ışıklarına dek süren gözlem etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

Doğa ile iç içe onlarca farklı bilimsel atölye

Birçok akademisyenin konferansları ile destek verdiği Astrofest 2018’de onlarca farklı bilimsel atölye ve doğa yürüyüşleri de gerçekleştirildi. Artırılmış gerçeklikle ay keşfi, takımyıldızı küpü, gök atlası, gezegen tacı, gezegen x aracı, roket ve güneş saati yapımı ve ahşap atölyeleri katılımcıların ilgisini çekti. Çocuklar için düzenlenen ‘Hedef Titan’ astronomi oyunu ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Bilim Avcıları ekibinin bilimsel gösterileri etkinliğe renk kattı.  Acapella grubu Vokalemun, verdikleri mini konserler etkinliğin neşesi olurken, doğaseverler orman kâşiflerinin düzenlediği doğa yürüyüşü ile Uludağ’ın eşsiz güzellikleri ile tanıştı.

Astrofest’in ünlü konukları

Çok sayıda gök bilimcinin ve bilim insanının konferans verdiği etkinlik,  ekranların sevilen ismi Talha Uğurluel’in açılış konuşması ile başladı, Suriyeli Kozmonot Muhammed Ahmed Faris’in sunumuyla son buldu. Karşıyım felsefesini milyonların diline dolayan ve Mandıra Filozofu filmleri ile tanına usta yönetmen tanınan Müfit Can Saçıntı’da yağmur altında sevenleri ile birlikte Uludağ’ın eşsiz güzelliklerini keşfe çıktı.