Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi yine bir ilke imza atarak öncü bir projeyi hayata geçirdi. TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen Doğa ve Bilim Şenliği kapsamında bilim severler Uludağ’da buluştu. 11-12 Ağustos tarihlerinde Sarıalan’da gerçekleştirilen şenlikte katılımcılar hem doğada keyifli vakit geçirdi hem de birbirinden eğlenceli bilimsel aktivitelere katıldılar.

Bu Şenlik Tam Senlik

Özellikle çocukların ilgisini bilime ve teknolojiye odaklamak ve geleceğin mühendislerini, bilim insanlarını ve teknik alandaki iş gücünü desteklemek amacıyla projeler geliştiren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi büyük beğeni alan etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Doğa ve Bilim Şenliği kapsamında çocuklar Uludağ’ın eşsiz güzellikteki ormanlarında kurulan şenlik alanında bilimsel atölyeler gerçekleştirdiler, doğa yürüyüşleri ile ormanı ve Uludağ’ın endemik bitki örtüsünü keşfettiler.

Perseid Yağmuruyla Uludağ’da görsel şölen

Ayrıca havanın kararmasının ardından katılımcılar teleskoplarla gezegenleri, Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldız kümelerini, nebulaları ve hatta galaksi komşumuz olan Andromeda galaksisini gözleme imkanı buldu. 11-12 Ağustos geceleri en yoğun zamanı gerçekleşen Perseid meteor yağmuru da katılımcılar için görsel bir şölen oluşturdu.

Etkinlik süresinde 18 farklı atölye

Uludağ’da gerçekleştirilen renkli şenlikte doğa yürüyüşlerinin yanı sıra,  ahşap ev,  geri dönüşüm mikroskobu,  kuşyemi ve kuş yuvası yapımı ile topraksız tarım, volkanik patlama ve ipekböceği besleme gibi onlarca farklı konuda ücretsiz birçok atölye çalışması da yapıldı. 18 farklı atölye çalışmasıyla 2 gün boyunca yaklaşık 5000 kişinin katıldığı Doğa ve Bilim Şenliği’nde temiz çevre ve temiz enerji konularında da bilinçlendirme yapıldı.

Bursa halkından yoğun katılım

Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen Doğa ve Bilim Şenliği’ne Bursa ve civar illerden yoğun bir katılım gerçekleşti. Doğayla iç içe bir gün geçirmek isteyen aileler aynı zamanda bilimsel aktiviteler gerçekleştirmenin de mutluluğunu yaşadılar. Özellikle fizik, kimya ve biyoloji alanında gerçekleştirilen atölyelerde çocuklar hem yeni şeyler öğrendiler hem de el becerilerini geliştirerek üretmenin keyfini yaşadılar. Eğlenceli bilim gösterileri de yine özellikle çocukların hatıralarına kazınan anlardandı.

Doğa ve Bilim Şenliği görmüş olduğu yoğun ilgi ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin geleneksel etkinlikleri arasındaki ayrıcalıklı yerini aldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş yaptığı açıklamada “Bilim şehri Bursa’da BTM eliyle yaptığımız bilimsel faaliyetler önümüzdeki dönemde de devam edecek. Tüm hemşerilerimizi BTM’ye bekliyoruz.” şeklinde konuştu.