Perseid Meteor Yağmuru Şöleni

Perseid meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler iki gece uykusuz kalacak. Zira gökyüzünü meraklılarını görsel bir şölen bekliyor.

Tarih: 03.08.2017 10:24

Meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler iki gece uykusuz kalacak zira gökyüzü meraklılarını görsel bir şölen bekliyor.

Perseid Meteor Yağmuru 12-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru güçlükle de olsa izlenebilecek.Zira dolunay öncesi 'şişkin Ay'ın gökyüzünü aydınlatması nedeniyle meteor yağmuru, nerede olursanız olun güçlükle gözlemlenebilecek.


PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyruklu yıldızının arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor.


1992 yılından beri görülen Perseid meteor yağmurları, Perseid meteor yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında "yıldız kayması" ifadesiyle de anılıyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.Etiketler: meteor perseid yıldız takımyıldızı swifttuttle kurukluyıldız
Tarih: 03.08.2017 10:24
Perseid Meteor Yağmuru Şöleni - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.