Dünyanın En İnce Hologram Ekranı Üretildi

RMIT ve Pekin Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar dünyanın en ince holografik ekranını üreterek, hologram konusunda yeni bir sayfa açtılar. Bu incecik holografik ekran sadece 25 nm’lik bir materyale 3D kodlama yapabiliyor.

Tarih: 23.05.2017 14:06

Hologramlar lazerlerle farklı fazlardaki maddelerin modifiyesiyle derinlik illüzyonu yaratılmasını sağlar. Normalde gerekli ortamın en azından birkaç mm olması gerekir. Fakat araştırmacılar topolojik ince film izolatörü (yalıtkanı) dedikleri bir malzeme ve hassas kontrollü bir lazerle bu yüzeyi 100 kat daha inceltti.

“Biz yeni nesil bir materyal ürettik; topolojik izolatör ince filminin yüzeyinde metal gibi davranırken, iç kısmı yalıtkan gibi davranıyor,” diyor proje lideri proje lideri Min Gu.”Lazeri bu materyale ateşlediğimizde, lazerin yoğunluğuna bağlı olarak, materyali özelliklerini modifiye edebiliyoruz. Bu modülasyon sayesinde ince filmler gibi maddelerde hologramı kodlayabiliyoruz,”

Bu teknik sadece ince yüzeylere holografik özellik kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha küçük pikseller yaratmaya imkan tanıyor. Lazeri spot büyüklüğünü ayarlayarak, her pikseli yaklaşık 100 nm boyutuna çekebiliyor ve farklı açılardan daha temiz görüntü alabiliyoruz.

“Piksellerin büyüklüğü görme açısını belirliyor. Lazer ışınını daha küçük bir bölgeye sıkıştırarak, normal 3D ekranların görüş açılarından daha büyük alanlar yaratabiliyoruz. Normal 3D ekranlarda taktığınız gözlüğün açısı +/- 10 derece değişebilirken, biz bu görüş açısını 20 dereceye kadar yükseltebildik,” diyor Gu.

Ekip yakın bir gelecekte spot büyüklüğünü 100 nm altına düşürerek, daha fazla bilgi kodlamayı ve dolayısıyla daha yüksek çözünürlüklü ve geniş açılı bir görüntü yaratmayı hedefliyor.

Daha yüksek çözünürlük sağlanmasıyla 2D ekranlarda 3D projeksiyonların sağlanması mümkün olacak. Bir sonraki araştırma ise LCD ekran üstünde 3D hologarfik görüntüyü sağlamak olacak.

Bu sayede yakın bir gelecekte her yerde holografik ekranları görmemiz mümkün olabilir.

Etiketler: en ince hologram ekran üretildi
Tarih: 23.05.2017 14:06
Dünyanın En İnce Hologram Ekranı Üretildi - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.