Esneyip, Bükülebilen Dokunmatik Sensör Geliştirildi

Katlanabilir bir tablet ya da telefon bizim için halen hayal gibi gözükse de , British Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları bu icatları gerçeğe  dönüştürmek için esnek, şeffaf bir dokunmatik sensör geliştirdi.

Tarih: 23.03.2017 09:12


Bu sensör silikon tabakalar arasına yerleştirilen çok iletken bir jel içeriyor, böylece farklı dokunma tiplerini tanıyabiliyor. Örneğin; kaydırma, dokunma ve hatta açma, katlama ve bükmeyi algılayabiliyor. Bu özellikler geleceğin katlanabilir ekranları için oldukça kullanışlı olabilir.


“iPhone’lardaki 3D Touch sensörü basıncı algılarken ya da Samsung’un AirView teknolojisi parmak daha dokunmadan algılayabiliyor. Ayıca katlanabilir , şeffaf ve genişleyebilir sensörler de var. İşte bizim cihazımız tüm bu özellikleri tek bir cihazda toplayacak,”diyor doktora öğrencisi Mirza Saquib Sarwar.


Bu prototip geçenlerde Science Advances dergisinde yayınlandı. 5 cm x 5 cm boyunda olan sensör kolayca büyütülebiliyor, jel ve silikon gibi ucuz maddelerden yapılıyor.


“Bu sensörün metrekaresi 1 dolara geldiğinden oda boyutunda yapabilirsiniz, bir duvara, zemine veya vücut gibi şeffaf ve esneyebilir dokunmatik ekran nerde gerekiyorsa kullanılabilirsiniz. Üretmesi oldukça ucuz olduğundan , sağlık monitörü gibi tek kullanımlık aletlerde kullanılması oldukça muhtemel,” diyor Sarwar.


Ayrıca bu sensör robotik derilere entegre edilebilir ve robot-insan etkileşimlerini daha güvenli hale getirebilir,” diyor Uygulamalı Bilimlerden Müdür John Madden.


“Günümüzde makineler insanlardan uzakta duruyor, çünkü muhtemel yaralanmalar olabiliyor. Eğer robot bizim varlığımızı hissederse, etkileşim için bize zarar vermeyecek kadar yumuşak olabilir. Güvenle aletleri onlarla değiştirebilir, onlara zarar vermeden çevreyi güvenli hale getirebiliriz, “diyor Madden.


Yapılan bu buluş sayesinde daha esnek ve ucuz sensörler üretilerek esnek elektroniklerde gelişim sağlanabilir. Tabi yumuşak robotikte de kullanım imkanı olabilir.

Etiketler: esnek ucuz dokunmatik sensör
Tarih: 23.03.2017 09:12
Esneyip, Bükülebilen Dokunmatik Sensör Geliştirildi - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.