Teker Üstünde Değil Top Üzerinde Gidiyor

İlk Segwayler çıktığında herkes bu iki teker üzerinde giden icada merak salmıştı. Şimdi güvenliklerin elinde saçma sapan oyuncaklar gibi duruyor. Son yıllarda ise tek teker üzerinde dengeden duran scooterlar görüyoruz.Yeni çıkacak Üo’da, bunlara benzese de o bir tekerin değil lastik bir topun üzerinde gidiyor. Aslında top teker geçenlerde Goodyear’ın konseptinde de yer alıyordu, manevra kabiliyeti çok yüksek olduğundan gerek.

Tarih: 18.04.2017 00:00


Alman elektrik mühendisi Olaf Winkler tarafından tasarlanılan Üo gerçekte çoklu teker motora sahip, fakat bunlar yere değmiyor. Bu tekerlerin üzerinde  27 rulman var. Bunlar topa karşı kuvvet uygulayarak onu ivmeölçerler ve jiroskoplardan gelen gerialımlarla yönlendiriyor.


Bu şekilde top her zaman sürücünün her zaman ağırlık merkezinin altında durarak onu düşmekten koruyor. Hızlanmak aynı segway(ginger) gibi ileri yatarak, yavaşlamak ve durmak için geriye yatıyorsunuz. Sağa sola eğilerek de dönüyorsunuz. Direksiyonda bulunan joystick eksen üzerinde dönmek için kullanılabilir.


Pil ömrü 22,2 V lityum polimer pil ve 12km /s hıza çıkabiliyor. Ayrıca bunları sürmek aynı kaykay kaymaya, kayak yapmaya veya havada süzülmeye benziyormuş. Ayrıca iki motor seçeneğiyle geliyor, biri 350W diğeri ise 450W’lık iki motor. 100 kg’a kadar taşıyor.

Etiketler: top üzerinde teknoloji bilim
Tarih: 18.04.2017 00:00
Teker Üstünde Değil Top Üzerinde Gidiyor - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.