Bilimin ‘Oscar’ları Sahiplerini Buldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ve Bebka Tarafından Türk Hava Yolları’nın İsim Sponsorluğunda Düzenlenen Bilim Şenliği Kapsamında Yapılan Proje Yarışmasında Dereceye Giren Mucitler, Ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Elinden Aldı.Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Her Yıl Çıtayı Daha Da Yükseltikleri Bilim Şenliğinde Bu Yıl Bir De Dünya Rekoru Kırıldığını Ve Bursa’nın Guinness Rekorlar Kitabına Girdiğini Belirterek, Yarışmada Başarı Gösteren Tüm Mucitleri Kutladı.

Tarih: 10.05.2017 14:07

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Katkılarıyla Türk Havayolları’nın İsim Sponsorluğunda Bebka’nın Destekleriyle Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin Ev Sahipliğinde Düzenlenen Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği, Proje Yarışması Ödül Töreni İle Sona Erdi. Şenlik Kapsamında 5 Ayrı Kategoride Yapılan Proje Yarışmasında Dereceye Giren Mucitler İle Mangala Turnuvasının Dereceye Girenleri Ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Elinden Aldı.

Bursa’da Bilimi 7’den 70’e Herkese Sevdirmek, Çocuklara Eğlenerek Öğrenme İmkanı Sağlayacak Bir Platform Sağlamak Amacıyla 6 Yıl Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bebka’nın Destekleriyle Başlatılan Bursa Bilim Şenliği, Bu Yıl İlk Kez Tüyap Fuar Alanı’nda Gerçekleştirildi. Böylelikle Olumsuz Hava Koşullarından Da Etkilenmeyen Şenliğe Katılım Önceki Yıllara Göre Daha Yoğun Oldu. Şenlik Kapsamında Daha Önce 2900 Kişiyle Avustralya’ya Ait Olan Bilimsel Deney Rekoru Da 3417 Kişinin 42 Dakika Süren Deneyi İle Bursa’ya Kazandırıldı. Bu Rekor İle Bursa Ve Türkiye, Guinness Rekorlar Kitabına Girmiş Oldu. Böylesi Geniş Kapsamlı Şenliğin En Çok Merak Edilen Bölümü İse Proje Yarışmaları Oldu. Türkiye Genelinden ‘Enerji Verimliliği’ Alanında 1120 Projenin Katıldığı Yarışmada Dereceye Girenler Belirlendi. Bilim Şenliğinin Kapanışı Ve Proje Yarışmasının Sonuçları İçin Düzenlenen Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe De Katıldı.

Bu Gurur Hepimizin

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilimin Daha Geniş Kitlelerle Buluşması Amacıyla Düzenledikleri Bilim Şenliğinin Her Yıl Daha Da Kapsamlı Hale Geldiğini Söyledi. Öğrencilere Teorik Eğitimi Uygulamaya Dönüştürme İmkanı Sağlayan Bilim Ve Teknoloji Merkezi İle Bursa’da Bilim Alanında Önemli Bir Mesafe Kat Edildiğini Hatırlatan Başkan Altepe, “Bu Yıl Şenlikte Önemli Bir Başarıya İmza Atmış Olduk. Daha Önce Avustralya’ya Ait Olan Bilimsel Deney Dekorunu 3417 Kişi İle 42 Dakikada Kırdık. Bu Bursa’nın Ve Türkiye’nin Başarısı. Bu Gurur Hepimizin. Katkı Veren Herkese Teşekkür Ediyorum. Yarışmalarda Dereceye Giren Tüm Mucitlerimizi Kutluyorum” Dedi.

Ödüller Sahipleri Buldu

Bu Arada Bilim Şenliği Kapsamında Aynı Zamanda Bir De Türkiye Rekoruna İmza Atıldı. 275 Okuldan 2600 Öğrencinin Katılıyla Yapılan Mangala Turnuvasında 4 Günde Toplam 8 Bin 830 Karşılaşma Yapıldı. İlköğretim 3’üncü Sınıftan Lise Son Sınıfa Kadar 7 Ayrı Kategoride Yapılan Müsabakalarda Dereceye Giren Öğrenciler Plaket Ve Oyun Seti İle Ödüllendirildi. Her Kategorinin Birincilerine İse Bisiklet Hediye Edildi.
Başkan Altepe, Daha Sonra İse Drone, İnsansız Hava Aracı, Çocuk, Genç Ve Usta Mucitler Kategorilerinde Yapılan Proje Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödüllerini Verdi. 
Kategorilerine Göre Dereceye Girenler Ve Aldıkları Ödüller Şöyle:

Drone Kategorisi

1. Halil Koçan 4000 Tl
2. Muhammed Ali Ateş 2500 Tl
3. Mertcan Bilgiç 1000 Tl

İnsansız Hava Aracı Kategorisi

1. Şehit Murat Tuzsuz Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi (Kerim Delil, Selim Turan, Batuhan Deniz, Nezih Muhammet) 4000 Tl
2. Sabiha Gökçen Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi (Arif Özkan, Furkan Cenk Cura, Volkan Zengiş, Mustafa Ömer) 2500 Tl
3. İzmir Atatürk Lisesi (Muhittin Uzun, Efe Yıldırım, Emirhan Araz, Ayberk Yareneri) 1000 Tl

Çocuk Mucitler

1. Salih Güngör, Melis Dinçer, Kerem Çalışkan (Hibritan) 6500 Tl
2. Ege Arda Sentuna, Yasin Burak Atıcı (Sen Üret Sen Kazan) 3000 Tl
3. Yasin İbis, Ömer Buğra Odabaş (Doğa Dostu Akıllı Tablet) 2000 Tl

Genç Mucitler

1. Abdullah Tunç Büyüktan, Halil Yılmaz (Manyeto-Mekanik Disk Fren Sistemi) 11.000 Tl
2. Çağlar Kurt, Barış Demirdağ (Kömür-Tezek Hybrid Soba) 7000 Tl
3. Muhammed Onur Köse, Bahadır Özen (Fiberle Verimli Far Işığı) 4000 Tl

Usta Mucitler

1. Halit Çetin, Bekir Batuhan Göktaş, Şafak Baca (Esnek Güneş Panel Üretimi) 17.000 Tl
2. Enes Irmak (İha İle Rüzgar Ölçümü) 10.000 Tl
3. Ahmet Furkan Yalçın, Evrim Ünal (Güneş Perdesi) 6.000 Tl


Tarih: 10.05.2017 14:07
Bilimin ‘Oscar’ları Sahiplerini Buldu - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.