BTM Bilinmeyen Parçacığın Peşine Düştü

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Cern’deki Deneyler Canlı Yayınla Bilimseverlere Işık Tuttu.

Tarih: 16.05.2017 14:33

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden, Türkiye’nin en kapsamlı, dünyanın sayılı bilim merkezlerinden biri olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) sıra dışı bir etkinliğe sahne oldu.  Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile dünyanın en büyük fizik laboratuarı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN arasında uydu bağlantısı ve telekonferans yöntemiyle bilimsel köprü kuruldu. 

Fizik uzmanları, fizik öğretmenleri, öğrencileri ile fizik bilimine ilgi duyanlarının katıldığı etkinlikte, katılımcılara CERN’de yapılan çalışmalar anlatıldı.  “CERN’de neler oluyor?” sorusuna yanıt aranan etkinlikte bilinmeyen parçacığın peşinde fizik bilimine ilişkin yeni teoriler değerlendirildi. Atom altı parçacıkların keşfinde önemli bilimsel dönüm noktalarının kayıt altına alındığı merkezden yapılan canlı yayınla laboratuardaki araştırma konularının gözlemlendiği etkinliğe fizikçiler yoğun ilgi gösterdi.  

CERN’de görev yapan Dr. Sezen Sekmen ile CERN’de  ATLAS merkezi veri alım sistemi üzerinde çalışmalarını sürdüren DR. Gökhan Ünel ve Dr. Serkant Ali Çetin, canlı yayınlanan sunumlarıyla yeni fizik araştırmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Etkinliğe telekonferans yöntemi ile katılan Dr. Cenk Yıldız ise CERN ‘deki deneylerin veri analizlerini paylaştı, etkinliğe katılanları çalıştığı laboratuarda sanal gezintiye çıkardı. 

CERN’de Neler Oluyor Etkinliği öğretmen Ayşenur Özdemir’in  “CERN Öğretmenler Okulu”  sunumu, “Bulut Odası” deneyi ve Planetaryum gösterisi ile sona erdi. Programın sonunda etkinliğe katılanlara katılım belgesi verildi.


  

Tarih: 16.05.2017 14:33
BTM Bilinmeyen Parçacığın Peşine Düştü - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.