BTM'de Öğretmenlere Özel Arduino Eğitimi Tamamlandı

Bursa Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla Bursa’ya kazandırılan Bilim Teknoloji Merkezi’nde Öğretmenler Loncası Arduino ve Uygulama Eğitimi ile yeni eğitim-öğretim yılına öğrencilerine daha faydalı olabilme adına hazır bir şekilde girecek.

Tarih: 03.08.2017 16:09

BURSA’DA İLK VE ÜCRETSİZ 
Bilim Teknoloji Merkezi’nde ocak ayından itibaren faaliyet gösteren 300 kadar üyesi bulunan Öğretmenler Loncası 3 dönem eğitimi başladı. 5 gün sürecek olan Ardunio ve Uygulama Eğitimi’ne farklı branşlardan katılan 28 öğretmene Bursa’da ilk ve ücretsiz olarak bu eğitimin verilmesi ise ayrı bir önem taşıyor.

EĞİTİME TALEP YOĞUN OLDU
Öğretmenler Loncası’nda geleceğin temellerini atan öğretmenler için kurumlarında temel elektronik bilgisi ve orta seviyeye kadar ardunio eğitimi vermek amacıyla düzenlenen eğitimin tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen eğitmenler, öğretmenlerin elektronik dersi vermek ve uygulamalarını yapmak, elektronik kulübü kurmak, öğrencilerine çeşitli yarışmalarda rehber olmak ve arduino ve robotik kitleri ile TUBİTAK ve benzeri bilim projeleri üretmek isteyen öğretmenler için büyük bir fırsat olan eğitime talebin yoğun olduğunu ama katılımın sınırlı sayıda olduğunu söyledi.EĞİTİMİN İÇERİĞİ
Ardunio ve Uygulama Eğitimi veren Elektronik Mühendisi Ersin Kaymak, eğitimin içeriği hakkında gazetemize  bilgilendirmede bulundu. Kaymak,’’Bu etkinlikte Öğretmen Loncası’ndaki arkadaşlarımızla beraber basit ve orta seviye programlarıyla başladık, aynı zamanda bu  programlamayı öğretirken ve öğrenirken de yardımcı olarak da kullandığımız geliştirme kartı olan ardunio eğitimine devam ediyoruz. Bu eğitim programında hemen hemen ‘a dan z’ ye kodlamayı hem ardunio kodlamayı öğreniyoruz bununla birlikte çevresel sensörlerimizle beraber deneme şansımız da oluyor. Elimizde oldukça çeşitli sensörler var. Bu sensörleri deneme şansı olan öğretmenlerimiz aynı zamanda bu sensörlerin nasıl kodlandığını öğrenerek hem kendi gelişimlerine hem de  Fatih Projesi ve okullarında yapacakları eğitimlerde kullanabilmeleri için bir kapı açmış oluyoruz. Eğitimin sonunda da “Akıllı Ev Sistemleri” adı altında bir konu belirledik veya öğretmen arkadaşlarımızın belirlediği bir konu üzerine çalışma yapmayı düşünüyoruz” dedi.

FATİH PROJESİ’NDEN DE KATILIM OLDU
Eğitime katılanlar arasında Fatih Projesi Bursa İl Koordinatörü Alper Bayramoğlu’da bulunuyor. Bayramoğlu verdikleri eğitim hakkında bilgilendirmede bulunurken Fatih Projesi’nde olan arkadaşlarla birlikte bu tür eğitimlere katıldıklarını belirtti. Bayramoğlu konuşmasında,’’ Ardunio bizim ilgimizi çeken bir eğitimdi. BTM böyle bir eğitim açmış öncelikle teşekkür ediyoruz,  biz de katılmak istedik. Yazılımla uğraşıyoruz. Son zamanlarda hem iş yerinde hem evde ihtiyaç olabilecek bir sürü çalışmalarla ilgili bu tür eğitimlere ihtiyaç duyuluyor. Bizler de belki bir şeyler yaparız diye eğitime katıldık. İnanıyorum ki ilerleyen zamanlarda  güzel çalışmalar yapacağız’’ dedi.

HER ŞEY ÖĞRENCİLER İÇİN
Katılımcılar arasında matematik öğretmeni olan Ahmet Ulun’da almış oldukları eğitimi ve bu eğitimde bulunma amaçlarını anlattı. Ulun,’’ Bu eğitimi almamdaki amaç gelecekteki teknolojinin artık robotlara doğru bir eğilim göstermesinden dolayı öğrencilerimize bu konu hakkında daha erkenden bilgilendirme, uygulamalar yaptırma çeşitli faaliyetlerde onları da etkin bir şekilde yapılan çalışmalara dahil etme adına çalışmalar yapmak için katıldım. Eğitimimiz güzel gidiyor. İlk başlarda alışık olmadığımız bir dil ve programlama olduğu için zorlandık ama şuan uygulamalarla gayet eğlenceli ve güzel gidiyor. BTM ye bende çok teşekkür ediyorum’’ şeklinde açıklamada bulundu.

Etiketler: öğretmen lonca arduino eğitim bursa btm bursabtm bilim tenoloji
Tarih: 03.08.2017 16:09
BTM'de Öğretmenlere Özel Arduino Eğitimi Tamamlandı - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.