THY 6. Bursa Bilim Şenliği'ne Rekor Başvuru

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla  Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde 4-5-6-7- Mayıs tarihlerinde BUTTİM Fuar yerleşkesinde düzenlenecek olan THY 6. Bursa Bilim Şenliği için geri sayım başladı.

Tarih: 06.04.2017 00:00


Milli Eğitim Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ile TÜRKSAT tarafından da desteklenen, “Enerji Verimliliği’’ başlığının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği kapsamında bu yıl “Enerji Verimliliği” başlığının ana temasını oluşturduğu 5ayrı kategoride düzenlenen proje yarışmasına, Edirne’den Kars’a Türkiye’nin tü millerinden bin 120 başvuru yapıldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında, çocuk, genç ve usta mucitler kategorilerine bu yıl “İnsansız Hava Araçları” ve “Drone” kategorileri de eklendi. Bilim insanları, akademisyenler ve alanında uzman isimlerden oluşan bilim kurulunun belirleyeceği finalist 50 proje, bilim şenliği boyunca sergilenecek. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği´nde finale kalan tüm projeler ödüllendirilecek. Dereceye giren proje sahiplerine bin lira ile16 bin lira arasında para ödülü verilecek.

BİLİM ŞENLİĞİ İLE DÜNYAYA AÇILAN PENCERE
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Bursa Bilim Şenliği’nin her geçen yıl daha fazla ilgiyle takip edilen uluslararası bir şenlik haline dönüştüğünü söyledi. THY 6.Bursa Bilim Şenliği proje yarışmasına ilişkin bilgi veren Bakan, bu yıl çocuk, genç, usta mucitler ile insansız hava araçları ve drone kategorilerinde düzenlenecek olan102 bin lira para ödüllü proje yarışmasına gösterilen ilginin kendilerini heyecanlandırdığını ettiğini ifade etti. Bursa Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen yarışmayla bugüne kadar proje sahiplerine toplamda167.000 TL ödül dağıtıldığını belirten Bakan, geçtiğimiz yıllarda finale kalan bazı projelerin NASA ve Microsoft gibi uluslararası kurumlar tarafından da değerlendirildiğini kaydetti. Proje yarışmasıyla amaçlarının bilimi genç kuşaklara sevdirmek ve analitik düşünce yapısına sahip, geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Bakan, “Ülkede bu denli bilime meraklı, proje üreten, hayal eden, umut eden ve emek veren binlerce kişinin varlığı bizleri ayrıca motive etti. Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin Bursa’mıza kazandıran ve Bursa Bilim Şenliği’ne en güçlü desteği sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye ve şenliğin proje yarışmasına gösterilen ilgiye teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.Etiketler: Bilim şenlik THY 6 Bursa
Tarih: 06.04.2017 00:00
THY 6. Bursa Bilim Şenliği'ne Rekor Başvuru - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.