Planetaryum (Gezegen evi)Geçen yüzyılın başında bir kubbe yüzeye yansıtılan ışık ile başlayan gezegen evi macerası bugün elektronik teknoloji ile 3 boyutlu belgesellerin izlendiği bir şölene dönüşmüş durumdadır.

Hava koşullarından etkilenmeden, gündüzleri de yıldızları görme arzusunun ürünü olan gezegen evleri, önceleri gece gökyüzünde görünen gök cisimlerini taklit eden ışık kaynaklarından ibarettiler. Özellikle gökyüzü hakkında bilgilere ulaşmak isteyenler tarafından kullanılan gezegen evlerinde artık her tür konu hakkında zengin içeriğe sahip belgeseller izlenebilmektedir.

Modern gezegen evlerinin ilk yansıtıcıları 1923 yılında Almanya`da üretilmiş ve ilk gezegen evi 1934 yılında ABD`nin Chicago kentinde açılmıştır ve günümüzde halen çalışmaktadır. 

Gezegen evleri, ilk açıldığı yıllarda sadece gökyüzünde bulunan cisimlerin kubbeye yansıtılmasını sağlayan düzenekler ile yıldızların, gezegenlerin, Ay ve Güneş`in gökyüzündeki hareketlerini izleyenlere göstermekteydi. 

Günümüzde ise izleyiciler, yüksek çözünürlüğe sahip yansıtıcılar sayesinde kubbe şeklindeki ekrana özel hazırlanmış görüntüler sayesinde sanal gerçeklik ile konunun içine çekilebilmekteler.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi`nde bulunan gezegen evinde kullanılan yüksek çözünürlüğe sahip yansıtıcı sayesinde izleyiciler, 100 km yüksekte astronotların neler yaptıklarını ve bir astronotun nasıl yetiştirildiğini öğrendikleri belgeseli izleyebilir. Gelecek yıllarda Ay yüzeyine gönderilecek araçların tasarlanması ve verilen görevleri yerine getirmesi için açılan yarışma hakkında bilgi alırken gelecek yüzyılda insanlığın ikinci evi olacak Ay üsleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilir.

Gökyüzü simülasyon programı ile gökyüzünde takımyıldızlarını ve isimlerinin nereden geldiğine dair ayrıntılı görselleri görebilir, derin gök cisimlerini teleskoptan bakarcasına ayrıntılı inceleyebilir ve gezegenlere yakından bakmanın keyfini ve heyecanını yaşayabilirler. Aynı zamanda başka bir gezegenin üzerinde yaşasaydık göreceğimiz gökyüzünün nasıl olacağını oturduğumuz koltuktan izleyebilirler.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi gezegen evinin kataloğundan daha birçok yüksek çözünürlüklü belgesel ve animasyon kaynağına rahatça ulaşabilir.


 

Tarih: 05.02.2015 08:43
Planetaryum (Gezegen evi) - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.