Uzak Yakın Komşumuz Marsİnsanlık Ay`a ayak bastıktan sonra en büyük düşünü bu çağda gerçekleştirmek için kolları sıvadı. 
2030 yılında ınsanlık için bir büyük adım daha gerçekleşecek ve Mars`a ayak basacak.

Son yılllarda Astronomi, uzay çalışmaları gezegenler hakkında elde ettiğimiz bilgiler bizi başka gezegenlerin üzerine ayak basma konusunda daha da heyecanlandı.

Dünya koşullarına yakın özellikler taşıyan Mars bu konuda bize yakınlığından dolayı da birinci sıraya oturdu. 
Soğuk savaş ve uzay yarışı sırasında ABD ve SSCB Mars çevresinde dolanan uzay araçları gönderirken yüzeyine iniş yapmanında hayallerini kuruyorlardı. İlk başarılı inişler SSCB tarafından gelse de inen araçlar ile iletişim kısa süreli oldu. ABD tarafında ise 5 yıl sonra Mars yüzeyine indirilen Viking-1 ve Viking-2 sondaları uzun yıllar Mars hakkında bilgi göndermeyi başardılar Viking-1 6 yıl boyunca Viking-2 de 3 yıl boyunca bu kızıl gezegen hakkında bilgi göndermeye devam ettiler. 

Son yıllarda ise ESA ve NASA`nın Mars çalışmaları halen devam etmektedir. Mars üzerinde Spirit ve Opportunity isimli sondalar verilen görevleri yerine getirerek Mars hakkındaki bilgilerimizi arttırdı. 2005 yılında fırlatılan ve Mars yörüngesinde dolanarak gelecekteki görevler için olası iniş yerlerinin haritasını çıkarmakla görevli Mars Reconnaissance Orbiter 2 yıl boyunca görevini sürdürdü. Son yıllarda ESA ve NASA`nın başarılı çalışmalarının yanına gelişen ülkelerin de çalışmaları eklenmeye başlandı. 

Gelişen ülkeler artık uzay çalışmalarına hız vermeye başladı. Bunlar arasında kendimize örnek alacağımız ülke de Hindistan olabilir. Düşük bütçe ile Mars yörüngesine dolanmaya başlayan bir uydu sahibi oldular. Hollywood film bütçelerinden daha az bir maliyet ile bunu gerçekleştirdiler.

Gelecek nesillerimizin uzay yarışında geride kalmamaları için ülkemizdeki bilim merkezlerinin sayısının artmış olması büyük bir ivme kazanmada yardımcı olacak. 

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi olarak Astronomi, Uzay ve Havacılık konusunda daha heyecanlı olduğumuzdan dolayı Mayıs ayının son günlerinde yepyeni sergimizi açmayı planlıyoruz. Şimdilik yakın komşumuz ama gelecekte ikinci evimiz olacak Mars hakkında öğrenmek istediklerinizi bu sergide bulabileceksiniz.

28 farklı sergi düzeneği ile Mars hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz. 

Hepinizi Mars sergimize bekliyoruz

Tarih: 13.05.2015 16:45
Uzak Yakın Komşumuz Mars - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.