Bursa Bilim ŞenliğiYıl 2009.. Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü öğrencisiydim. Aynı zamanda bölüm topluluğunun başkanlığını yapmaya çalışırken bir yandan da okulu bitirme düşüncesi içindeydim. Siz de bilirsiniz her yıl üniversitelerin Bahar Şenlikleri gerçekleşir. Bende aynı yıl üniversitenin bahar şenlikleri sorumlusu olmuştum ve yaptığımız onca işe bakılınca hayatımdaki en büyük işe kalkıştığımı rahatlıkla söyleyebilirim. İşte şenlik organizasyonlarına başlamam ilk kez bu noktada oldu diyebilirim.

Çok değil 1 yıl sonra da Bursa’nın dezavantajlı köylerinde yaşayan öğrencilere K.Ö.Y. Projesi (Köye Öğrenci Yardımı Projesi) ile verdiğimiz eğitimlerin sonunda Uludağ Üniversitesi’nde ilk kez bilim şenliği yapmaya karar verdik. Öğrenciler, yıl boyu aldıkları eğitimler doğrultusunda deneyler ve bilimsel gösteriler gerçekleştirdi.

Bu şekilde şenlik organizasyonlarına ve bilimsel aktivitelere başlamam resmen gerçekleşmiş oldu. Bu ivmeyle Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde çalışmaya başlamamın ardından Bursa Bilim Şenliği etkinliği de hemen ardından geldi. Üniversiteden gelen şenlik organizasyonları ile rahatlıkla en doğru işe girişmiştim diyebilirim.

Bilim şenlikleri dünyanın birçok ülkesinde uygulanan etkinliklerdir. Bu gibi etkinlikler özellikle bilimi sokağa indirme de ve katılımcılara “Bende yapabilirim” duygusunu verme noktasında çok önemli. Biz ilk olarak Polonya’nın Varşova kentinde yapılan bilim pikniğine katılmıştık. Bursa Bilim Şenliği projesi de orada yaptığımız gözlemler sonucu çıktı diyebilirim. 

Başlangıç olarak daha çok Bursa’nın yerel dinamikleri ile etkinliği gerçekleştirme kararı aldık. Burada Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkısı çok önemliydi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların projeleri,  teknik endüstri meslek liselerinin atölye çadırları ve Türkiye’nin birkaç üniversitesinin bilim kulüplerinin projeleri ile ilk şenliğimizi gerçekleştirdik. 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz ilk şenlik 2 gün sürdü.

Bahsettiğim gibi ilk etkinliğimiz daha çok yerel bir etkinlikti. O haliyle dahi 50.000’e yakın ziyaretçi almıştık. Bir sonraki yıl ise 5 yıl sonra hayal ettiğimiz noktaya geldik. Ulusal ekiplerin katılımının artmasının yanı sıra yurt dışından da ekiplerin katılmasıyla uluslararası bir etkinlik oluştu. 2013 yılında İtalya’dan 3 ayrı bilim gösteri ve atölye ekibi katılım gösterdi. Eğitime verdiğimiz destek neticesinde de 50’ye yakın üniversite kulübü projeleri ile şenlikte yer aldı. Bunun yanı sıra “Geleceğin Otomobilleri” konsepti altında 15 adet güneş ve hidrojen enerjili aracı şenlikte sergiledik. TÜBİTAK’ın her yıl bu araçların için düzenlediği yarıştan sonra bu kadar fazla sayıda aracın bir araya geldiği ilk etkinlik olma özelliğini kazandık. Bir diğer katma değerde bilim merkezlerinin katılımı oldu. Bilim Şenliği’nde 10 bilim merkezinin deney düzenekleri ve atölyelerinden oluşan bir alan oluşturarak bu anlamda ülkenin bu konuya olan dikkatini de arttırmaya çalıştık.  “Bize Sorun” adını verdiğimiz yeni bir konsept ile de aynı yıl konusunda uzman akademisyen, sanayici ve sanatçıların şenlik alanında katılımcılar ile serbest söyleşiler yapmasını sağladık. 2013 yılında 3 gün süren etkinlikte 100.000’e yakın ziyaretçi aldık.
2014 yılında ise tüm bu etkinliklerin kalitesini arttırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra artık dünyada isim getiren bir şenlik olma anlamında yurt dışı ekiplerinin katılımına önem verdik. Bu anlamda 6 farklı ülkeden bilim gösteri ve atölye ekipleri katılım gösterdi. Etkinlikle paralel olarak şehrin önemli meydanlarında bilimsel aktiviteler düzenleyerek tüm şehri etkinliğe bilimsel aktiviteler ile davet ettik. 2014 yılında da 100.000’e yakın ziyaretçi almayı başardık.

Bu yılda tüm bu etkinlikler ile birlikte dünyanın önde gelen bilim şenliklerinde Genova Bilim Şenliği ile ortaklığa gittik. Bu ortaklık kapsamında şenliğimizde görev alacak herkese Genova Bilim Şenliği ekibi ile birlikte “Bilim Etkinlikleri Akademisi” adı altında bilim iletişimi ve bilimsel etkinlikler eğitimi vereceğiz. Yine bu yıl sponsorluk noktasında da önemli bir partnerimiz var. Bu yıl Bursa Bilim Şenliği Resmi İletişim Sponsoru Türksat oldu. Bu gibi ülkeye ve dünyaya mal olmuş önemli kurumların destekleri ile şenliğin marka değerinin artacağına olan inancımız tam. Değinmeden geçemeyeceğim bir diğer konuda, IBM ve Lego’nun şenlikte atölye çadırları ile ziyaretçilerini bekliyor olacağı.

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Proje Yarışması düzenliyoruz. Bu yarışma ile 5 ayrı kategori de 65.000 TL para ödülü dağıtacağız. Bu kategoriler İlköğretim, ortaöğretim, teknik endüstri meslek liseleri, bireysel mucitler ve üniversite kulüpleri. Özellikle bireysel mucitlerin ödülünü teşvik olması anlamında diğer kategorilere göre yüksek tuttuk. Başvurular bu yıl için kapandı ancak projesini kapıp gelmek isteyene yarışma haricinde Nisan ayında bir çağrı daha açacağız.

Tüm bu bilimsel faaliyetlerin amacı bilimi sokağa indirmek ve katılan her ziyaretçinin “bende yapabilirim” duygusunu hissederek bilimsel farkındalık elde etmesi. Ziyaretçilerin bir sonraki yıl katılımcı olma adına proje üreten bireyler haline gelmesi de en önemli noktalardan bir tanesi. Düşünün ki bir öğrencimiz ya da katılımcılarımız tüm yıl şenlik için proje üretmeye çalışıyor. İstediğimiz nokta da aslında tam olarak bu. Toplumda yer eden “bilim zordur” kavramını aşmak ve bilimin kolay öğrenilebilir bir alan olduğu bilincini topluma yerleştirmek istiyoruz.

Bursa Bilim Şenliği ile ilgili en büyük amacımız ise bu marka değerinin her yıl üzerine koyarak tüm dünyada sayılı bilim şenlikleri arasındaki yerini almasıdır. 

Bunun yanı sıra ülke de bu gibi etkinlikleri yayılması anlamında da rol model olmayı amaçlıyoruz. Çünkü bilim şenlikleri bir topluma bilimi en hızlı ve sonucunu somut olarak görebileceğiniz şekilde entegre eden etkinliklerdir.

Son söz olarak hayatımda bugüne kadar en keyif aldığım etkinliğin sorumlusu olmak ve topluma bilimi yayma adına çalışmalarda bulunmak büyük keyif. Sizde bu keyfe her yıl Mayıs ayının ilk haftalarında Merinos Park’ta ortak olabilirsiniz.


Tarih: 25.03.2015 00:00
Bursa Bilim Şenliği - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.