Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Dünya SahnesindeDüşünün ki, bir fikir aniden birilerinin aklına düşüveriyor. Biz bu işi yapalım! deniyor ve fikir önderlerini ikna etme süreci başlıyor. 

Başkanımız Recep Altepe fikre en büyük desteği, çalışma ekibine de en büyük cesareti veren kişi oluyor. ‘İmkanları sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyin, Bursa’mıza yakışan kapsamda ve kalitede bir proje bekliyorum sizlerden’ diyor. 

Projenin, Türkiye’de dişe dokunur bir örneği yok. Bu sebeple gözler dünyadaki en iyi örneklere döndürülüyor.  Araştırmalar yapılıyor, örnekler yerinde inceleniyor, yöneticileriyle toplantılar yapılıyor ve fizibilite çalışmaları başlıyor. Proje nereye konumlanacak, ne kadar büyüklükte olacak? 

Merkez özellikleri belirlendiğinde, alana konulması planlanan ürünlerin tedarik süreçlerine geliyor sıra. Önemli olan ihtiyacın büyük kısmını iç pazardan sağlamak ancak fark ediliyor ki Türkiye’de bu konuda yeterli bir çalışma yok. Bu işe gönül koyulmuş ya bir kere, haydi bakalım iç pazarın gelişmesi ve ürünlerin Ar-Ge, tasarım, üretim, bakım, onarım süreçlerinin de Türkiye’de ve hatta Bursa’da halledilebilmesi için kollar sıvanıyor. Yerel üretimden yatırımların sonucunu alana kadar, ilk ürünleri yurt dışından tedarik edelim diyorlar ve dünyada bu ürünleri üreten önemli firmalara ilk siparişler veriliyor. Gerekli maddi kaynağın bir kısmı ise projenin paylaşıldığı sponsor firmaların desteği ile karşılanıyor.

Sıra geliyor projenin paydaşlarının belirlenmesine ve ilgili kişilerin sürece dahil edilmesine. Projenin ayaklarının yere sağlam basabilmesi için farklı uzmanlardan yönlendirme alınması önemli. İşte; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK bu dönemde projeyle tanışıyor. Proje, dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e anlatılıyor ve tüm Türkiye’de örneklerinin kurulması yönünde bir çalışma başlatılmasına ön ayak olmaları, destek vermeleri rica ediliyor. Sayın Ergün ricayı ivedilikle yerine getiriyor ve 81 ilde başlayacak çalışmalara TÜBİTAK’ın önderlik edeceğini açıklıyor. O dönemde Bursa, öncelik verilecek 16 pilot il arasında yer alıyor. 

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi bu yoğun çalışmaların meyvesi olarak hayat buluyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin hayata geçme hikayesinin giriş kısmı bu şekilde vukuu buluyor. Kültür AŞ ofisinin giriş kısmında yer alana 200m2’lik alanda 6 ayda 6000 ziyaretçinin ağırlandığı ısınma turunun ardından 21 Ekim 2012’de Merinos AKKM’de gerçekleşen açılış ile resmi emekleme dönemi başlıyor. 

Böylece tüm Bursa’nın ve hatta Türkiye’nin gündemine bilim merkezi kavramı giriyor. Bugünden o günlere bakıldığında, Merinos AKKM’de geçen bir yıllık süreye başarılı bir deneme süresi demek yerinde olur sanıyorum. Zira yeni bina inşaatı devam ederken, 2500m2’lik alanda, Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi olarak hizmet verildi. Bir yılı aşan bu  süre zarfında 75.000 kişiyi ağırlayan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, ilk yılında bir çok ilke de imza attı. Bugün hala takipçilerinin sabırsızlıkla beklediği Bilimsel Geceleme etkinliği merkez içinde ve dışında olmak üzere 2 kez, ilk o yılda düzenlendi. Bilimin sokağa indiği ve tüm kentin bilimle buluştuğu Bursa Bilim Şenliği o yılda ulusal ve uluslararası katılımı ile  dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Babalar, anneler, öğretmenler gibi özel günlere yönelik geliştirilen etkinlikler ilk o yılda denendi.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bu döneminde de  araştırmacı ve girişimci ruha büyük önem verdi. Dünya birlikleri ve toplantıları takip edildi. Çoğu zaman Türkiye’den tek katılımcı olarak konferanslarda yer alındı, gidilen yerlerde görüşmeler tertip edilip, Türkiye’de ‘BİZ DE VARIZ!’ ana temalı ikna süreci yönetildi, yeni yaklaşımlar örnek alındı.

İnanan bir Yönetici, Enerjik ve Yürekli bir ekip ile BTM Dünya Sahnesine taşındı

25 Ocak 2014’e gelindiğinde Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yeni binası hizmete açıldı. 9.000’i kapalı olmak üzere toplam 20.000m2’lik yeni binasına taşınan merkez açıldığı ilk yıl, Bursa’dan, çevre illerden ve Türkiye’nin 7 bölgesinden 100.000 ziyaretçi ağırlamayı başardı.

Yıl boyunca, her hafta sonu farklı bir içerikle düzenlenen atölye çalışmaları, sömestr ve yaz aylarında gerçekleşen Bilim Kampları, Mart ve Temmuz ayının Bilimsel Geceleme’si, Mayıs ayını bilim baharı haline getiren Bursa Bilim Şenliği ve daha birçok etkinliği ile Türkiye’de alanında lider pozisyona ulaştı ve tam 2 yıl içinde dünya sahnesine çıkabilecek tecrübe ve birikime sahip hale geldi.

Bir çok ürün ve hizmetiyle markalaşan Bursa kenti artık bilim ve eğitim konusundaki çalışmalarıyla da dünya platformunda adını pekiştirmeyi başardı. Gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki, Kasım ayının ilk haftasında büyük bir başarı ile gerçekleştirilen 4. Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bilim Merkezleri Birliği Konferansı (NAMES) ve 2. Türkiye Bilim Merkezleri Sempozyumu (TBMS) sonrasında, Türkiye’de bilim merkezi denildiğinde dünyada bu işle ilgilenen kişilerin aklına ilk Bursa gelecek.

Yoğunlukla Avrupa, ABD ve Ortadoğu olmak üzere 4 kıtadan, 14 farklı ülkeden 70 bilim merkezi yöneticisinin, Türkiye bilim merkezlerinden 75 temsilcinin ve sempozyum oturumlarını takip eden 150’den fazla misafirin katılımıyla gerçekleşen sempozyum 3 gün devam etti.  

`Zihninizi Gözden Geçirin ve Yenilikleri Keşfedin` yaklaşımıyla gerçekleştirilen oturumlar bilim merkezlerinin geleceği açısından oldukça faydalı oldu. Sempozyumun açılış konuşmalarında tecrübe ve yaklaşımlarını paylaşan NASA`da Jeofizik ve Evren üzerine çalışmalar yapan Dr. Essam HEGGY ile 21.YY`ın Türk Edison`u olarak bilinen, Evateg Teknoloji Ofisi Direktörü ve Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet ARIK`ın yorumları, bilim merkezlerinin 5 ile 10 yıllık periyotta yönelmesi gereken trendlere dikkat çekti, yol gösterici oldu.

Sempozyum süresince Hüdavendigar Salonu önüne kurulan özel fuaye alnında, bilim ve teknoloji merkezlerine ürün ve hizmet tedariğinde bulunan yerli ve yabancı 16 firma ve kurum, ilgilileriyle bir araya geldi. Teknoloji, yazılım ve deney düzeneği sektöründe yer alan bu firmalar arasında yerli üreticilerin yaptığı tasarımlar ilgi odağı oldu. Yabancı ve Türk bilim merkezleri yöneticileri ile firmalar arasında iş ortaklıkları sağlandı, gelişmekte olan Ortadoğu bilim merkezleri pazarında yatırım fırsatları doğdu. 

3 gün boyunca 300`den fazla bilim severin katılımıyla, 70 konuşmacı ve oturum başkanının katkısıyla, 19 eş zamanlı toplantı gerçekleşti. Ayrıca sempozyum süresince 2 farklı salonda gün boyu devam eden atölye etkinlikleri yapılmış olup bu alanlar hedeflendiği gibi eğitimciler ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

Türkiye`de ilk defa Bursa Büyükşehir Belediyesi desteği ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen NAMES ve 2. kez Bursa’da organize edilen TBMS sonunda; bilim merkezlerine ve bilimsel gelişime verilen önemin arttırılmasına yönelik fikir birliğine varıldı, uluslararası anlamda tecrübe ve uzmanlık paylaşımı yapıldı ve işbirlikleri geliştirildi. 

Tüm bu sempozyumun sonunda gururla paylaşmak isteriz ki, son bir yılı kendi binasında olmak üzere 2 yıldır hizmet veren ve tüm uluslararası platformlarda kendini ifade eden Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, ülkemizdeki lider konumunu pekiştirdi. Etkinlik süresince Bursa`mızın kendine has özellikleri misafirlere aktarıldı, tarihi yerleri gezdirildi, özel tatları denetildi. Böylece dünya ülkeleri zihninde tarihi miras, üretim ve gelişmiş sanayi teknolojileri ile nam salmış Bursa`mızın adı: bilim, teknoloji ve eğitim konularında da örnek alınacak kent olarak hafızalara kazındı. 

Emeği geçen ve katılım gösteren tüm kurum, kuruluş ve kişilere gönülden teşekkürü borç biliriz.

Tarih: 11.03.2015 15:20
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Dünya Sahnesinde - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.