Bursa Bilim Merkezi Nedir?


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bilimin Serüvene Dönüştüğü Yer...


Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projesi Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki gelişimine hız kazandırmayı ve bu kapsamdaki ilk örnek olarak tüm Türkiye’ye model olmayı hedeflemektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Recep Altepe önderliğinde ve sosyal sorumluluk bilinciyle yürütülmekte olan bir projedir.


Bursa’yı her alanda geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, çocuklarımızın ve gençlerimizin bilim ve teknolojiye ilgisini çekmek, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde bilimsel konuları sunmak amacıyla geliştirildi. Merkezde 14 farklı alanda yaklaşık 270 deney düzeneği ve özel tasarım galerileri bulunmakta. Ayrıca eğitim salonları, kimya ve fizik atölyelerinin yapıldığı laboratuvaralar, simülasyon cihazları, planetaryum, 3 boyutlu sinema salonları, Bilim Arası kafe ve hediyelik eşya dükkanının yer aldığı merkezde çocuklarımızı bilimsel kampların, atölye çalışmalarının, bilimsel şovların yapıldığı yoğun bir içerik beklemekte.


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi İlkeleri;


•    Bilime Dokunmak

•    Yaparak & Yaşayarak Öğrenmek

•    Dokunmamak Yasaktır

•    Eğlenerek Öğrenmek


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Hedef Kitlesi;


6-14 ve 14-18 yaşları arasındaki öğrenciler başta olmak üzere, 2-92 yaş aralığındaki toplumun tüm kesimi hedef kitlemiz arasında yer almaktadır.


AmacımızBursa Bilim ve Teknoloji merkezi gelişimini sürdürülebilir hale getirmek, toplumumuzun bilim toplumu haline dönüşmesine ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak.


Neden Müze Değil Merkez?Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Müze Değil Merkezdir.


Çünkü; müzeler geçmişe ait değerleri muhafaza edip geleceğe taşımayı amaçlar ve müzelerde Dokunmak Yasaktır!


Ancak bilim merkezleri geleceği inşa etmeyi ve geleceğin bilim adamlarını yetiştirmeyi amaçlar ve merkezlerde

Dokunmamak Yasaktır!


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi; Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki gelişimine hız kazandırmayı ve bu kapsamdaki ilk örnek olarak tüm Türkiye’ye model olmayı hedeflemektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Recep Altepe önderliğinde ve sosyal sorumluluk bilinciyle yürütülmektedir.


 SponsorlarımızDünyada ve Türkiye’de en iyi örnekleri gözlemlendikten ve literatürü tarandıktan sonra BTM bünyesinde yer alacak deney düzeneklerine karar verildi. Mehmet Zorlu Vakfı ve BUSKİ başta olmak üzere birçok firma projeye sponsor oldu. Böylece BTM için gerekli olan deney düzenekleri yurtdışı ve yurtiçi olmak üzere farklı firmalardan tedarik edildi.


BTM’nin oluşumuna sponsorluk desteği sağlayan firmalarımız:


•    Mehmet Zorlu Vakfı

•    Malcılar Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ

•    Mega  Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ

•    İğrek Makina Sanayi ve Ticaret AŞ

•    Şahinler Metal Makina Endüstri AŞ

•    Sönmez Bustaş & Lojistik

 

Bursa Bilim Merkezi Nedir? - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.