Enerji ve Büyük Makinaları

Enerji makinesi, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar, güneş, su ve biyo-yakıt alanlarında ziyaretçilere bilgiler sunarak  kendilerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak elektrik dönüşümü ile elektrik üretim alanıdır.

Enerji makinesi deney düzeneği 20 öğrencinin bir arada ortak çalışma sonucu elektrik üretimini anlatmaktadır. Deney düzeneğiyle öğrenciler eğlenerek elektrik üretebilir ve gözlemleyebilirler.

Enerji makinesi hangi elektronik temele uygundur?

Enerji makinesi transistör prensibine dayanmaktadır. Transistörlerdeki şekliyle toplayıcı, yayıcı ve dağıtıcı akımlardan oluşmaktadır. Ve tüm bu akımlar sonunda yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşturulan potansiyeller ile elektrik üretilmektedir. Bu elektrik üretimi güneşi simgeleyen topta birleşerek enerji gösterimi yapmaktadır.


***2-92 YAŞ ARASI TÜM ZİYARETÇİLER İÇİN UYGUNDUR.

Büyük makine deney alanı beş farklı bölümden meydana gelmektedir. Bu alanlarda sistemler yapabilir hava  ile topların aktarımını sağlayabilirsiniz.  Havanın itme kuvveti ve aerodinamik yapının açılara bağlı olarak değişimi anlatan deney düzenek alanı tüm yaş grubuna hitap edebilmektedir. Özgürce bu alanda zaman geçirebilir takım çalışması yaparak da hızlı bir şekilde topların aktarımını gerçekleştirebilirsiniz.


Büyük makine deney düzeneği hangi fiziksel yasaya karşılık gelmektedir?

Hava kaldırma ve hanın itme kuvvetinin anlatıldığı Bernoulli hava yasasına göre çalışan makinedir. Aynı zamanda havanın aerodinamik yapısı ve açı değişimiyle şekillenen toplar düzeneğinden meydana gelmiştir.

Aerodinamik; hareket eden katı kütlelerin havayla etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır.

Özellikle uçakların, roketlerin ve füzelerin havadaki hareketlerini belirleyen ilkeleri açıklar. Ayrıca otomobillerin, hızlı trenlerin, gemilerin tasarımıyla, köprülerin ve çok yüksek yapıların şiddetli rüzgara dayanabilecek biçimde inşa edilmeleriyle ilgilenir.

Enerji ve Büyük Makinaları - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Bursa Bilim Merkezi Nedir? Bilim ve Teknoloji Merkezi İletişim
Bursa Büyükşehir Belediyesi © Tüm Hakları Saklıdır.