Yükleniyor...

DOĞA ve BİLİM ŞENLİĞİ

Anasayfa / DOĞA ve BİLİM ŞENLİĞİ

DOĞA ve BİLİM ŞENLİĞİ

Bursa Bilim ve Teknoloji tarafından 11-12 Ağustos 2018’de Sarıalan’da gerçekleştirilecek ‘Doğa ve Bilim Şenliği’ ile katılımcılar,  teleskoplarla yıldız ve gezegenleri gözlemleyecek, doğa yürüyüşleri ile Uludağ’ın eşsiz güzelliklerini keşfedecek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI -BİLİM GÖSTERİLERİ- DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ-GÖKYÜZÜ GÖZLEMLERİ

Atölye çalışmaları 11-12 Ağustos tarihleri 10.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Kayıtlar etkinlik alanında yer alan Atölye Kayıt Alanında yapılacaktır.

Bilim Gösterileri 11-12 Ağustos tarihlerinde 11.00-12.00, 14.00-15.00, 17.00-18.00 şeklinde 3 seans olarak yapılacaktır. Katılım için kayıt yaptırmaya gerek yoktur.

Doğa Yürüyüşleri 11-12 Ağustos tarihlerinde 10.30-12.00, 13.00-14.30, 15.00-16.30 şeklinde 3 seans olarak yapılacaktır. Kayıtlar etkinlik alanında yer alan Atölye Kayıt Alanında gerçekleştirilecektir. Etkinlik süresi 1saat 30 dakikadır.

Gökyüzü Gözlemleri 10-11 Ağustos tarihlerinde 22.00-02.00 saatleri arasında yapılacaktır. Kayıt yaptırmaya gerek yoktur.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

1-Etkinlik Adı: Geçmişin Habercisi Fosiller

Etkinlik Açıklaması: Bilimsel bilgilerin deney, gözlem ve çıkarımlardan elde edilen verilere, delillere dayandırılarak geliştiğini ve kabul gördüğünü gösterecek,  paleontoloji hakkında bilgi sahibi olacağız.

Hedef Kitle: 8-12 yaş

2-Etkinlik Adı: Doğadan Gelen Teknoloji

Etkinlik Açıklaması: İnsanların, ürettiği teknolojiyi aslında doğadan kopyaladıklarını ve birçok teknolojik keşfin doğadan geldiği öğreneceğiz.

Hedef Kitle: 9-15 yaş

3-Etkinlik Adı: Işık Saçan Böcekler

Etkinlik Açıklaması: Maddelerin nasıl ışık saçtığının öğrenecek ve doğanın bilim ve teknolojiyi nasıl etkilediğinin fark edeceğiz.

Hedef Kitle: 8-13 yaş

4-Etkinlik Adı: Topraksız Tarım

Etkinlik Açıklaması: Basit bir hidroponik sistemin kurarak, bu sistemlerin avantaj ve dezavantajlarının tartışacak ve sosyobilimsel konularda araştırma yapmayı öğreneceğiz.

Hedef Kitle: 7-12 yaş

5- Etkinlik Adı: Kuş Yuvası Yapımı

Etkinlik Açıklaması: Kuşların doğal hayatını yakından inceleyecek, bazı türleri hakkında bilgi edineceğiz.Ve kuş yuvası tasarlayacağız.

Hedef Kitle: 8-12 yaş

6-Etkinlik Adı: Akçaağaç Tohumu ve Helikopterler

Etkinlik Açıklaması: Mühendislik tasarım döngüsü hakkında bilgi alacak ürün geliştirmeyi öğreneceğiz.Ayrıca  bilim ve doğanın sıkı ilişkisini keşfeteceğiz.

Hedef Kitle: 8-12 yaş

7-Etkinlik Adı: Volkanik Patlama

Etkinlik Açıklaması: Uludağ hakkında bilgiler edinerek asitler ve bazlar konusuyla bütünleşik bir şekilde volkanik dağların yapısını öğreneceğiz. 

Hedef Kitle: 7-12 yaş

8-Etkinlik Adı: Haydi Ayrıştır

Etkinlik Açıklaması: Çevre bilinci kazanacak, eğlenceli bir aktivite ile atıkların ayrıştırılmasının önemini fark edeceğiz. Bunun yanısıra Karbon ayak izi kavramını öğreneceğiz.

Hedef Kitle: 7-12 yaş

9-Etkinlik Adı: İpek Böceği Besliyorum – Fahriye Aşık

Etkinlik Açıklaması: Bir canlının yaşam sürecini yakından takip etmeyi öğreneceğiz.

Hedef Kitle: 7-12

10-Etkinlik Adı: Geri Dönüşüm Mikroskobu  - Hülya Öztürk Kula

Amacı: Kendi mkiroskobumuzu yaparak, mikroskop ve mikro canlılarla ilgili bilgiler öğrenerek gözlemleyeceğiz.

Hedef Kitle: 9-14

11-Etkinlik Adı: Elektronik Böcek

Etkinlik Açıklaması:  Bilim insanlarinin bilimde sınıflandırmayı kullanmalarının sebeplerini anlayacak, böceklerin sınıflandırilması öğrenerek kendi böcek modelimizi yapacağız.

Hedef Kitle: 9-14

12-Etkinlik Adı: Kuş Yemi Yapımı (Kuşlara Hayat Ol, Kuşlar Yesin Diye

Etkinlik Açıklaması: Kuşların doğada beslenmeleri hakkında bilgi sahibi olacak ve yaptığımız yemliklerin ağaçlara bırakarak kuşları faydalanmasını sağlacağız.

Hedef Kitle: 7-12

13-Etkinlik Adı: Doğadaki Altın Oran

Amacı: Matematik biliminin doğada nasıl yer aldığı ve sanata dönüştüğünü gözlemleyeceğiz ve bilimin günlük yaşamımızın her noktasında yer aldığını gözlemleyeceğiz.

Hedef Kitle: 7-12

14-Etkinlik Adı: Herbaryum Laboratuvarım – Zeliha Ortakaya

Amacı: Uludağ’ın endemik bitki türleri hakkında sahibi olacak ve herbaryumların önemini öğreneceğiz.

Hedef Kitle: 14-17 Yaş

15-Etkinlik Adı: Yenilenebilir Enerji Adası

Amacı: Farklı enerji türlerini öğrenecek, avantaj ve dezavantajları üzerine bilgi sahibi olacağız aynı zamanda eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştireceğiz.

Hedef Kitle: 9-14