BURSA- Çocukların bilime ve teknolojiye olan ilgilerini artırmak ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Bursa’da bulunan 9 meslek lisesi, Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA)’ni başlattı. ,

Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden, geleceğin bilim insanlarının ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı koymak adına kente kazandırılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, okul işbirliği ile tasarım ve beceri atölyeleri kapsamında hafta sonu ‘Solunum Similasyonu’ atölye çalışmasını gerçekleştirdi. Lise öğretmenleri kendi öğrencileriyle birlikte bilim merkezine gelen 9-16 yaş arasındaki katılımcılara pet şişe, balon ve pipet gibi malzemeleri kullandırarak solunum sisteminin maketini yaptırdı. Yaklaşık 60 dakika süren atölye çalışması ile çocukların üretkenliklerini ortaya koyabilmesi için girişimcilik, sorumluluk gibi 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan öğretilerin desteklenmesiyle öz yeterliklerini artırmak ve okulda öğrendikleri konuları uygulayarak görmeleri sağlandı.

Atölye çalışmaları ve daha birçok etkinlik Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Tasarım Beceri Atölyeleri işbirliğiyle bilim meraklılarına sunulmaya devam edilecek.