Yükleniyor...

Planetaryum

Anasayfa / Planetaryum

Planetaryum

 

Planetaryum Nedir?

Gökyüzüne olan merakımız her daim var olmuştur. Gezegenleri, yıldızları ve ötesini görmek gözlemlemek bize hep heyecan vermiştir. Fakat gündelik hayat temposu ve şehirleşmenin getirdiği ışık kirliliği ile gökyüzü ile olan bağımız azalmıştır. Oysa gökyüzü bütün ihtişamı ve içinde barındırdığı güzellikleri ile hep oradaydı.

Türkçe olarak Gezegenevi veya Gökevi diyebileceğimiz Planetaryumlar, insanlara gökyüzünü ve ötesini daha rahat bir ortamda etkileyici şekilde sunmayı amaçlayan mekânlardır. Özel olarak hazırlanmış küresel bir kubbe altında belirli sayıda koltuk ve bir görüntüleme sistemi ile sanal bir gökyüzü oluşturulmaktadır.

Bir Planetaryum da gökyüzündeki yıldızları, gezegenleri tanıyabilir, derin uzaya seyahat edebilir ayrıntılı olarak gökyüzündeki cisimleri görebilirsiniz.

Planetaryumlarda aynı zamanda farklı temalarda ve konularda bilimsel filmler de izleyebilirsiniz. Moleküller arasında veya bir okyanusun derinliklerinde gezebilir, doğanın işleyesini anlayabilirsiniz.

Geniş bir konu yelpazesi olan Planetaryum gösterimleri eğitim hayatına da önemli bir katkı sunmaktadır.

Okul gruplarından öğrencilerin her yaş seviyesine uygun gösterimler yer almaktadır. Ayrıca öğrenciler merak ettikleri konulardaki sorularını eğitmenlere yönlendirebilecek fırsatı Planetaryumda bulabileceklerdir.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Planetaryumu 9 metre çapında kubbeye ve 60 kişilik koltuk kapasitesine sahiptir. Planetaryumumuzda farklı konularda birçok gösterim yer almaktadır. Aynı zamanda özel bir yazılım kullanılarak oluşturulan sanal gökyüzü eşliğinde interaktif gökyüzü anlatımı yapılmaktadır. Genel olarak gösterimlerimiz 15 dk ila 35 dk arasında sürmektedir.

Mobil Planetaryum:

Ayrıca Planetaryum heyecanının her kesime ulaşması adına bilim merkezimizde Ortalama 20 kişilik 4 metre çapında şişirilebilir planetaryum sistemimiz mevcuttur.

Gösterimler;

ASTRALİS

15 DK

GENEL

YILDIZLAR

 

DÜNYADAN EVRENE

(EVRENİN SIRLARI)

32 DK

GENEL

GEZEGENLER, BULUTSULAR, YILDIZLAR, ASTRONOMİ TARİHİ

GÖKYÜZÜ ANLATIMI

20-60 DK

GENEL

TEMEL ASTRONOMİ, FİZİK BİLİMİ, UZAY KEŞİFLERİ, GÜNCEL  GÖK OLAYLARI

 Kısa Gösterimler;

EVRENİN BOYUTLARI

13 DK

GENEL

IŞIK HIZI, DERİN UZAY, UZAKLIK

EVRENİN SAATİ

5 DK

GENEL

ZAMAN KAVRAMI, GÜNEŞ SİSTEMİ

UZAYDAKİ ŞEKİLLER

9 DK

ÇOCUK

GÜNEŞ SİSTEMİ VE GÖK CİSİMLERİNİN ŞEKİLLERİ