Yükleniyor...

TÜRKİYE AY ÜSLERİ ULUSAL FİKİR YARIŞMASI PROJESİ

Anasayfa / TÜRKİYE AY ÜSLERİ ULUSAL FİKİR YARIŞMASI PROJESİ

TÜRKİYE AY ÜSLERİ ULUSAL FİKİR YARIŞMASI PROJESİ

DUYURU

Sevgili Lise Öğrencilerimiz ve Kıymetli Öğretmenlerimiz,
Milli Eğitim Bakanlığı yerel teşkilatı olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de kurumsal paydaşı ve destekçisi olduğu Türkiye Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması Türkiye’deki tüm liselere açık “Lise Öğrencileri Katılım Kategorisi” teslimleri; “yaz/tatil dönemi etkileri, sizlerden gelen yoğun ve haklı gerekçeli talepler ve diğer gerekli koşullar” da dikkate alınarak, “17 Ekim 2022 Pazartesi 23:59” olarak ertelenmiştir.Proje Şartnamesi hakkında bilgiyi bursabilimmerkezi.org adresinden PROJELER sekmesinden öğrenebilirsiniz. 2 adet 100 cmx70 cm poster/afiş, açıklama raporu ve katılım belgeleri talep edilen yarışmanın teması, “AY’da kurulacak ilk üsleri, mekanları ve yaşamı” ele almaktadır. Bu heyecan verici ve geleceği düşünmenizi destekleyecek yarışmaya katılımlarınızı bekler, bilgilerinize sunar ve başarılar dileriz.

 

İÇERİK

Türkiye Uzay Ajansı’nın ilk 10 yıllık hedefleri arasında 2023 yılı sonunda uluslararası işbirliği ile yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştirme bulunmaktadır. İlerleyen yıllardaysa bu kez kendi milli roketimizle aracımızı yakın yörüngeye çıkararak, Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirme hedeflenmektedir. Ayrıca Milli Uzay Programı’nın 9 nolu hedefi de “Uzay Farkındalığı” yaratmaktır. “TÜRKİYE AY ÜSLERİ ULUSAL FİKİR YARIŞMASI” ile ; “Milli Uzay Programı ve vizyon bileşeni olan Ay Programı’nın devamı ve türevi olabilecek Uzay Mimarlığı ve Dünya Dışı Şehircilik konularını ele alan bir “FİKİR YARIŞMASI” düzenleyerek, aşırı zorluklar içeren koşullar için gelecek ufuklu vizyon, projelendirme ve milli teknoloji hamlesi sahalarında ortam, kaynak, yaşam ve araştırma alanı olanakları, tasarımı ve inşası üzerine yeni gelişen faaliyet alanına vizyoner düşünce ve ürün verilmesi amaçlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi - Bursa Teknik Üniversitesi - Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü – GUHEM ortaklığında gerçekleştirilecek yarışma Lise/Orta Öğretim Öğrencileri, Üniversite Öğrencileri ve Profesyonel olmak üzere 3 kategoride yürütülecek olup; kazananlara Bursa BŞB tarafından toplam 100.000 TL  nakit ve GUHEM tarafından toplam 40.000 TL nakit ödül verilecektir.

Mart 2022’de ortakların katılımı ile Protokolün imzalanması ve Proje Duyurusunun yapılması; Eylül 2022’de de sonuçlar açıklanacaktır. 

TEKNİK ŞARTNAME İÇİN TIKLAYIN 

YÖNELTİLEN SORULAR VE  CEVAPLAR

 

SONUÇLAR

Üniversite Kategorisi Sonuç Açıklama Tutanağı

Profesyonel Kategorisi Sonuç Açıklama Tutanağı